Eudicella schultzeorum pseudowoermanni
Méret: 35 – 40 mm
Származás: Kamerun
Az aljzat és a levegő hőmérséklete: 18 – 25 °C
Aktivitás: nappal
Eleség (kifejlett bogár): bogárzselé, gyümölcs
Eleség (lárva): Beetlefix 1 és Beetlefix 2, 1:1 arányban
Páratartalom: 60 – 80 %
Generációs idő: 8 – 10 hónap
Rendszertani besorolás: A virágbogárformák a bogarak rendjébe, a ganajtúrófélék alcsaládjába tartoznak. A családba számos törzs tartozik. Jelen ismertetőben a rózsabogárról és a ganajtúróbogárról szolgálunk hasznos információkkal.
Elterjedés: Világszerte megtalálhatóak, fő elterjedési területükön, Afrikában érhetők el legnagyobb változatosságban. A hazai rózsabogár védett.
Élettartam: A rózsabogarak élettartama körülbelül 6 hónap.
Megjelenés: A felnőtt bogarak általában ragyogó színekkel rendelkeznek, számos faj páncélja metálfényű, mely a fényviszonyoktól függően még pompásabb megjelenést kölcsönöz az állatnak. A csápok eredése felülről jól látható, rágóik a fejpajzs alá rejtettek. A szárnyfedők oldalszegélye a váll mögött kimetszett, mely lehetővé teszi, hogy hártyás szárnyaikat a szárnyfedők szétnyitása nélkül tudják repülésre használni. Néhány faj, például a góliátbogár kivételével, nem szembetűnőek a hím és nőstény közötti különbségek. Az eltérést leginkább lárva állapotban (3. Szakasz) lehet észrevenni.
Méret: Fajtól függően eltérő lehet, a rózsabogarak leggyakrabban 2-3,5 cm közöttiek, míg a góliátbogarak akár a 11 cm-t és 120 grammot is elérhetik.
Aktivitás: Nappali állatok, aktivitásuk jól megfigyelhető a terráriumban.
Táplálék: A rózsabogarak kizárólag növényi táplálékot fogyasztanak, legszívesebben érett vagy túlérett gyümölcsöket. Fontos, hogy mindig távolítsuk el az el nem fogyasztott táplálékot a terráriumból, megelőzve ezzel a muslicát vagy a penész megjelenését. Bogarainknak adhatunk speciálisan számukra kifejlesztett bogárzselét is, mely tartalmazza az összes szükséges tápanyagot, emellett magas proteintartalmával hatékonyan támogatja a sikeres szaporodást.
Szaporodás és tenyésztés: Párzás után a rózsabogár nőstény a talajba ásva rakja le petéit, fajtól függően 10-100 db-ot. Körülbelül 3 hét múlva kelnek ki a lárvák, melyek még nagyon érzékenyek, ezért csak 2-3 hét múlva ajánlott áthelyezni őket külön nevelődobozba. A lárvák általában csoportosan találhatók meg a földben; góliátbogarak esetében – a lárváknál jelenlévő kannibalizmus miatt – érdemes külön-külön nevelni őket. A terráriumban vagy szaporítódobozban legalább 15 cm vastagon helyezzük el a talajt. Beetlefix 1 és Beetlefix 2 2:1 arányú keverésével optimális közeget hozhatunk létre. Fontos, hogy a nevelődoboz szellőzőlyukakkal legyen ellátva és hogy biztosítsuk a 18-22 °C-os hőmérsékletet. Ne használjunk talajmelegítőt, mert könnyen kiszáríthatja a talajt, ezáltal a lárva pusztulását okozza. A lárvák 3 fejlődési fázison (L1-L3) mennek keresztül és mind méretben, mind súlyban jelentősen gyarapodnak. Mindig gondoskodjuk elegendő táplálékról. Ha szükséges, cseréljük vagy töltsük fel a talajt, és távolítsuk el az ürüléket, szennyeződéseket. A lárva fejlődésére és később a kifejlett rovar méretére pozitív hatással van, ha a szaporítódobozban minél kevesebb lárvát helyezünk el. A lárva idővel bebábozódik, és szerencsés esetben a fejlődés folyamata figyelemmel kísérhető, mivel esetenként a báb a doboz falához tapad meg. Próbáljuk a lehető legkevesebbet mozgatni a bábot, emellett fontos, hogy ne legyen túl nedves környezetben, mert ez az elhullásához vezethet. A rózsabogarak kicsivel jobban tűrik a nedves környezetet, mint a góliátbogarak, melyeket tartsunk száraz környezetben fejlődésük alatt.
Tartásuk: A terrárium vagy tárolódoboz legyen arányos a kifejlett bogár méretével. Kisebb fajok számára általában elegendő a kb. 30 cm széles terrárium, míg a nagyobb fajoknak tágasabb, kb. 50 cm széles és 50 cm magas terráriumra van szükségük. Fontos, hogy a terrárium szellőzőlyukakkal legyen ellátva a megfelelő levegőzés érdekében. A talaj 15-30 cm vastagságú legyen; a magasabb talaj elengedhetetlen a nőstények számára a sikeres peterakás érdekében. Optimális közeget hozhatunk létre Beetlefix 1 és Beetlefix 2 2:1 arányú keverésével. Biztosítsunk mászófelületet faágak vagy parafa behelyezésével, a talajt borítsuk be levelekkel, és ügyeljünk a megfelelő mikroklímára is. A rózsabogarak nappali állatok, így világításra is szükségük lehet. A megfelelő hőmérséklet számukra 22-26 °C. A természethez hasonlóan csökkenhet a hőmérséklet éjszaka, de ne süllyedjen szobahőmérséklet alá. A terrárium melegítése (pl. fűtőlappal) semmiképpen nem ajánlott, mert ez a talaj kiszáradásához és a bogarak természetes viselkedésének megváltozásához vezet. A bogaraknak biztosítsunk 70-80% közötti páratartalmat.